Primăria Lunca / Info / UAT Comuna Lunca anunta inceperea proiectului cu titlul “Infiintarea unui punct de reincarcare vehicule electrice in comuna Lunca”

31 ian. 2023 | Anunțuri de interes general, Info, Proiecte

Nr. Inregistrare: 446

Data:  31.01.2023

Comunicat de presa

”PNRR: Fonduri pentru Romania moderna si reformata!”

UAT Comuna Lunca anunta inceperea proiectului cu titlul “Infiintarea unui punct de reincarcare vehicule electrice in comuna Lunca”, Titlu apel: PNRR/2022/C10/I1.3, Runda 1 in comuna Lunca, judetul Teleorman, implementat de UAT Lunca, conform contractului de finantare nr. 136717/05.12.2022, finantat in cadrul componentei 10 – Fondul Local a PNRR.

Proiectul se deruleaza pe o perioada de 36 de luni incepand cu data de 05.12.2022.

Obiectivul proiectului il reprezinta Asigurarea Infrastructurii pentru Transportul Verde – achizitionarea de statii de reincarcare vehicule electrice in comuna Lunca.

PNRR – Fondul Local, Componenta I.1.3 – Asigurarea infrastructurii pentru transportul verde – puncte de reîncărcare vehicule electrice reprezintă oportunitatea imediată și sigură de a realiza obiectivele propuse.

Obiectivul proiectului consta in cresterea capacitatilor de producere a energiei electrice din surse regenerabile cu o putere instalata de 50 kWp pentru asigurarea consumului propriu si dezvoltarea electro-mobilitatii reale prin realizarea unei statii de reincarcare pentru vehicule electrice si electrice hybrid plug-in.

Rezultatele urmarite prin implementarea proiectului sunt urmatoarele:

• Infiintarea unui punct de incarcare pentru vehicule electrice;
  • Dezvoltarea infrastructurii de alimentare a vehiculelor cu energie electrica;
  • Imbunatatirea calitatii mediului ;
  • Dezvoltarea transportului ecologic;
  • Cresterea numarului de automobile electrice;
  • Cresterea numarului de utilizatori de automobile electrice si hybrid in urmatorii ani si de a dezvolta infrastructura necesara alimentarii acestor automobile;
  • Constientizarea beneficiilor utilizarii autovehiculelor prietenoase cu mediul inconjurator.

Valoarea totala a finantarii nerambursabile este de 123.067,50 lei, la care se adauga TVA in valoare de 23.382,83 lei.

Persoana de contact:

UAT Comuna Lunca, judetul Teleorman